Energia Élő Labor

Háztartások - az Élő Labor alappillérei

Energia%20%C3%89l%C5%91%20Labor_logo.PNG Az ENERGISE projekt célja, hogy hozzájáruljon a háztartási energiahasználat társadalmi beágyazódottságának megismeréséhez annak érdekében, hogy az energiafogyasztást összességében csökkentsük. A projekt keretében 8 európai országban több mint 300 háztartást vontunk be "élő laborokba"  2018 őszén.

Az ENERGIA Élő Laborok segítségével a projektben résztvevő háztartásokkal együtt vizsgáltuk meg a résztvevők saját, valós környezetében azt, hogy hogyan lehet mindennapi szokásainkat máshogy végezni. Az élő laboratóriumok, azaz élő laborok lehetővé tették az alulról felfelé történő kísérletezést, sokféle résztvevő (pl. kutatók, energetikai szakértők, háztartások) bevonását a közös tervezési folyamatba, továbbá elősegítették a projekten belüli módszeres nyomon követést és tapasztalatgyűjtést is.

A háztartásokkal saját otthonaikban dolgoztunk együtt annak érdekében, hogy közvetlenül megfigyeljük és dokumentáljuk energiafogyasztási gyakorlatukat. A háztartások bevonásával igyekeztünk feltárni és megváltoztatni a mindennapi gyakorlatokat, rutinokat, és ismereteket adtunk át a résztvevőknek az energiatakarékosság különféle lehetőségeiről.

A projekt időbeosztása

Az ENERGISE projekt tervezett előrehaladását, valamint a háztartások és az ENERGISE csoporttalálkozóit az alábbi ábra szemlélteti (2018. szeptember - 2019. március).

ELL_timeline_magyar_haztartasoknak.jpg

 

Az Élő Laborok végrehajtása

2018-ban összesen 41 magyarországi háztartást vontunk be az Energia Élő Laborba. Nyáron zajlott a szervezés, a program aktív időszaka pedig ősszel kezdődött. Nyolc európai országban zajlott egyidejűleg 16 Élő Labor, összesen 308 háztartás részvételével. Az Élő Labor során két hétköznapi energiafogyasztási területtel foglalkozunk: a mosással és a fűtéssel. Az aktív 8 hetes tesztidőszak - amikor maga az Élő Labor zajlik - 2018 októberében és novemberében valósult meg. Az Élő Labor során arra kértük a háztartásokat, hogy hajtsanak végre egy előre meghatározott, közösen elfogadott energiamegtakarítási programot, illetve vállaljanak egy-egy kihívást a fenti két területtel kapcsolatban. A résztvevő háztartások számára a következő kihívásokat fogalmaztuk meg:

  • felezzék meg heti mosásaik számát; valamint
  • csökkentsék 18 °C-ra a nappali beltéri hőmérsékletet.

Abban az esetben, ha a résztvevők úgy érezték, ezeket a kihívásokat nem tudják vállalni, választhattak saját kihívást is, amely igazodott saját élethelyzetükhöz.

A résztvevő háztartások toborzását követően elsőként arra kértük őket, hogy töltsenek ki egy alapállapot kérdőívet a fűtési és mosási szokásaikról.  

Ezt követően minden háztartás kapott energiafogyasztás-mérőket, hőmérőket, és napló űrlapokat, melyek segítségével megfigyelhették a mosási és fűtési szokásaikat. A háztartások körülbelül három héten át követték nyomon ezeket a gyakorlataikat; ez volt az ún. alapállapot időszak.

A nyolchetes Élő Labor előtt minden háztartáshoz ellátogattunk (ld. fenti ábra az Energia Élő Labor időbeosztásáról), és a találkozás során rögzítettünk bizonyos adatokat, például az egyes helyiségek hőmérsékletével, az áramfogyasztással és a mosáshoz használt tisztítószerekkel kapcsolatban. Az Élő Labor első négy hetében a mosás, azaz a mosáshoz kapcsolódó víz-, energia- és tisztítószer-használat állt a vizsgálat középpontjában. A második négy héten pedig a fűtés volt a vizsgálat tárgya. Az Élő Labor alatt, valamint utána megkértük a háztartásokat, hogy válaszoljanak néhány kérdésre, és személyesen is felkerestük őket. A személyes találkozó célja kettős volt: egyrészt további energiamegtakarítási tanácsot adtunk, az energiafogyasztás egyéb területeire is vonatkozóan. Másrészt, rendkívül fontos volt számunkra a résztvevők programmal kapcsolatos visszajelzése.

A háztartások fele egyénileg, fele pedig csoportosan vett részt a kihívások teljesítésében. A csoportos résztvevőknek találkozókat szerveztünk a kihívások előtt és után, illetve egy félidei, motiváló találkozón is részt vehettek. Az egyéni, illetve csoportos részvétel azért volt fontos szempont a projektben, mert a kutatók kíváncsiak voltak rá, hogy egyénileg, vagy pedig csoportos formában hatékonyabb egy ilyen típusú energiamegtakarítási program. Továbbá fontos cél volt, hogy a csoportos formában résztvevők egymástól közvetlen támogatást is kapjanak (és közben pozitív nyomás érje őket).

Három hónappal a kihívások lezárását követően minden háztartás kitöltött egy felkövető kérdőívet, melyben felmértük a napi gyakorlatban történt potenciálisan hosszú távú változásokat. Minden országban záró rendezvényt szerveztünk a résztvevők és helyi érintettek részére, ahol beszámoltunk az eredményekről és megünnepeltük az ENERGISE Energia Élő Laborok lezárását.

Az Energia Élő Laborok megvalósításának folyamata:

Az ENERGIA Élő Labor képekben:

2018. október: első csoporttalálkozó a csoportos résztvevőkkel

Kihívás dobozok - a kihívások teljesítését segítő eszközöket és tippeket kaptak a résztvevők

2019. ősz: Második csoporttalálkozó

2019. április: Az ÉLő Laborok eredményeinek ismertetése a záró találkozón

Gödöllő, 2019. április: záró találkozó a résztvevő háztartások részére

 

Az Élő Laborról bővebb információ (angol nyelven): http://www.energise-project.eu/livinglabs

Az Élő Labor módszertanról pedig ITT található bővebb információ (angol nyelven).